Food Business Idea: You Can Make Cheese Puto For Six Pesos Each!

Who wouldn't love some puto?

IMAGE Shutterstock

Puto, especially those topped with cheese, are the original Filipino "cakes". Before the western version topped with frosting and decorated with swirls, chocolate-covered nuts, and meringue cookies, the puto was already a popular and well-loved snack. It even pairs well with another native dish, the dinuguan.     

It's no wonder that puto can be the start of a prosperous food business! The ingredients are easy to source and the great news is that it's easy to tweak to make different flavors and colors to make a variety of puto. Plus, you don't need to spend on an oven to make this. 

Here are the basic cheese puto ingredients you need to make 36 pieces of mini puto:

  • • 2 cups all-purpose flour
  • • 1 cup sugar
  • • 1 1/4 tablespoons baking powder
  • • 2 cups water 
  • • 1 cup evaporated milk
  • • 1 medium egg
  • • 1/4 cup unsalted butter, melted
  • • 36 pieces cheddar cheese, cubed

See Also
Jun 17, 2016

Here's the real cost breakdown* so you know how much you'll spend for each ingredient:

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW
  • • all-purpose flour, 400 grams = P40
  • • sugar, 500 grams = P25.50 
  • • baking powder, 50 grams = P14
  • • water = P0
  • • evaporated milk, 154 ml = P20.50
  • • medium eggs, 12 = P90
  • • unsalted butter, 225 grams = P60
  • • cheddar cheese, 165 grams = P90

Your total spending cost at the supermarket is P340 but the amount you'll use to make one batch of puto is just P184. This makes each puto worth P5.10 to make. 

What's interesting is that if you swap the all-purpose flour for rice flour and make it a true kakanin, you will spend more by P5 but your cost to make it goes down by almost as much P3. One bag of rice flour is P45 for 500 grams versus all-purpose flour for P40 for 400 grams. That makes it a piece of good news for those who cannot find all-purpose flour in the market and have to use rice flour and vice versa. 

CONTINUE READING BELOW
Recommended Videos
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

If you do opt to use rice flour, just note that there is a difference between rice flour and glutinous rice flour. Since glutinous rice flour is made with malagkit rice, your puto will be chewier, more kutsinta-like than puto, so it's a good idea to make sure you get the right kind of rice flour for your puto business. You can even make rice flour from real rice in a blender!

When you master the cheese puto and want to branch out to other flavors, you can easily change your flavors with food extracts and food coloring. Your cost will go up to as little as P4 to make pandan puto to much as P14 for ube flavoring and coloring. You can even swap the sugar and use muscovado sugar, adding P19 to your cost, but the attractiveness of your puto will definitely skyrocket!  

Want to add some mix-ins to your puto? Here are ideas to try: 

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW
Photo by Bianca Laxamana

1 Corn Puto Recipe = +P0.25/piece 

Add P31 to your budget and you can make each puto studded with pieces of corn kernels. It gives a delicious burst of sweet corn flavor with every bite! 

See Also
May 20, 2019

Photo by Miguel Nacianceno
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

2 Cheese and Bacon Puto Recipe  = +P3/piece

Who wouldn't like a delicious combo of sweet and meaty to their puto? Expensive crumbled bacon jacks up your cost for P115, increasing the price of each puto P3/piece to make. However, anyone who loves bacon will be hard-pressed not to try this version of your puto!    

See Also

Photo by Majoy Siason
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

3 Leche Flan Puto Recipe = +P1.53/piece

What dessert could be more popular than puto? Leche flan! That's why this mash-up will be irresistible! You can even flavor the puto as desired to make it even more appetizing. You'll need to spend P55 more per batch you make but cost you a little over P1.50 for each piece. That's because you'll make more puto since the other half will be leche flan. Win!  

* Prices are based on current supermarket prices at the time of publication.  

***

Thinking about what to cook next? Join our Facebook group, Yummy Pinoy Cooking Club, to get more recipe ideas, share your own dishes, and find out what the rest of the community are making and eating!

Got your own version of the classic dishes? Pa-share naman! Get your recipe published on Yummy.ph by submitting your recipe here.

Yummy.ph is now on Quento! Click here to download the app on Android and IOS, and enjoy more articles and videos from us and your other favorite websites!

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

0
Comments. Join the discussion below!
Comments
Trending in Summit Network